Ahojte moji milí,

pripravila som pre Vás krátky článok o tom, ako balím moje objednávky a pár tipov a nápadov, ako baliť balíky ekologickejšie!

 

 

1) Využívajte recyklované a recyklovateľné obaly

Kartónové škatule sa dajú použiť mnohokrát. Odložte každú, v ktorej Vám príde materiál. Aj v miestnych obchodoch vždy majú niekoľko zvyšných škatúľ. Pýtajte si ich, radi Vám ich dajú zdarma.

2) Pohrajte sa s priestorom

Správne zvolená veľkosť škatule minimalizuje nutnosť vyplňovať prázdne miesta ďalším baliacim materiálom. Ak musíte vyplňovať, uprednostnite pred bublinkovou fóliou a "pukancami" napríklad krčený a skartovaný papier.

3) Minimalizujte množstvo plastov

Pre menšie zásielky je možné použiť namiesto bublinkovej obálky klasický baliaci papier, pre krehké v kombinácii s vlnitou lepenkou.

A namiesto plastovej lepiacej pásky je možné použiť papierovú. Na trhu sú aj také, ktoré majú lepidlo z prírodného kaučuku alebo škrobu a sú teda aj kompostovateľné.

(Žiaľ, na papieri, ktorý ja používam, tieto nelepia dostatočne, takže tu "vodu kážem, víno pijem". Som si toho plne vedomá, ale verte, nevzdávam sa a stále hľadám takú, ktorá mi držať bude.)

4) Nakupujte ekologicky

 Nuž áno, sem-tam treba aj nejakú tú škatuľu či pásku dokúpiť.

Uprednostnite nákup obalových materiálov u dodávateľov, ktorí uznávajú rovnaké hodnoty, minimalizujú svoju ekologickú stopu a majú transparentný proces získavania surovín a výroby.

5) Darčeky voľte s rozumom

Nie každému všetko sadne a niekedy sa z darčeka stane len rýchly odpad (alebo lapač prachu). Môžete nechať zákazníka zvoliť si darček podľa vlastného gusta už v procese objednávky. Ak chcete darček ako prekvapenie, voľte maličkosť, ktorá zaručene neskončí v koši, napríklad čokoládku, dobrý čajík, mini mydielko...

 

Dúfam, že tých, ktorí ekologické balenie ešte len prehodnocujú inšpirujem, a nájdu si v článku niečo, čo môžu aplikovať aj u svojich objednávok. Zároveň by som rada, ak máte tip, ktorý som nespomenula, šup s ním dole do komentára. Budem Vám veľmi vďačná!

Takže, ako teda balím ja? Nech sa páči nakuknite.

 

 

Snažím sa baliť čo najekologickejšie a priblížiť sa myšlienke zero waste a udržateľnosti. Je to proces. Stále je čo vychytávať a budem na sebe naďalej pracovať.

Som si vedomá, že môj prístup a spôsob balenia sa odzrkadľujú na vzhľade zásielky. Verím však, že moji zákazníci si viac cenia obsah zásielky a našu Zem! ♥

 

Ďakujem za prečítanie a prajem krásny deň!

Vaša priadka Nelka